Inspektion af møllevinger


Mandø Mølle blev for nylig ramt af et lynnedslag, derfor har vi være på droneinspektion, for at vurdere vingernes tilstand

Droneinspektion


En besigtigelse kan foregå på forskellig vis, afhængig af bygningens placering og type. For Mandø Mølle tillader dronen os at komme helt tæt på, hvormed vi kan nærstudere samlingsdetaljer og få en indsigt i vingernes stand efter et nyligt lynnedslag.

Øens varetegn


Samtidig kan vi opleve møllen i dens helhed og placering som øens vartegn – et pejlemærke, der vidner om et tidligt, lokalt selvforsyningsliv, hvor håndværk og naturens kræfter gik hånd i hånd. Bevarelsen af værket er udover en teknisk restaureringsopgave, også en kulturhistorisk forpligtelse i at sikre møllen fremover kan opleves som både en bygning og en fortælling.

Erfaring med historiske møller


Mejeriet har gennem årene været involveret i en række restaurerings- og udviklingsopgaver på historiske møller - her iblandt Højer Mølle, Jels Mølle samt Sillerup Mølle. Arbejdet har blandt andet omfattet rådgivning, projektering og udførelse i forbindelse med både udvendige og indvendige restaureringer.

Vi har arbejdet med alt fra udskiftning af vinger, kværne og tagkonstruktioner til istandsættelse af møllehatte, facader og gallerier samt omfattende reparationer af bærende konstruktioner. Derudover har vi også bidraget til udarbejdelse af idéoplæg og fondsmateriale, der understøtter møllernes fremtidige anvendelse og bevaring.

Mejeriet Kolding


Tegnestuen Mejeriet A/S
Kolding Åpark 1
6000 Kolding
Email mejeriet@mejeriet.dk
Telefon 7553 7811


Mejeriet Haderslev


Tegnestuen Mejeriet A/S
Gravene 4
6100 Haderslev
Email mejeriet@mejeriet.dk
Telefon 7452 0333

Mejeriet København


Tegnestuen Mejeriet A/S
Lærkevej 15E
2400 København NV
Email mejeriet@mejeriet.dk
Telefon 2858 6323


Faktura
Email faktura@mejeriet.dk

CVR
2420 8257

Bank
Danske Bank
Kolding Åpark 8h
6000 Kolding

Reg. nr. 1569
Konto 5690401208

Projektweb
tmprojektweb.dk

×
Loading info
×
Loading info
×
Loading info
×
Loading info